Hulten, G. et al. (2020)Budowanie systemów inteligentnych: przewodnik po inżynierii uczenia się maszyn. Wydanie I. Warszawa: PWN.
„Budowanie systemów inteligentnych uczy, jak zbudować inteligentny system od początku do końca
i zastosować w praktyce uczenie się maszyn. Zrozumiesz, jak wykorzystać posiadane umiejętności
w inżynierii oprogramowania, data science, uczeniu się maszyn, zarządzaniu oraz administrowaniu programami do produkcji działających systemów. Książka ta jest oparta na ponad dziesięcioletnim doświadczeniu autora w budowaniu systemów inteligentnych działających w skali internetu, które mają setki milionów interakcji z użytkownikami dziennie, w największym i najważniejszym oprogramowaniu na świecie.”
Hurbans, R. and Walczak, T. (2021)Algorytmy sztucznej inteligencji: ilustrowany przewodnik. Gliwice: Helion.
„To praktyczny przewodnik po algorytmach sztucznej inteligencji. Skorzystają z niego programiści
i inżynierowie, którzy chcą zrozumieć zagadnienia i algorytmy związane ze sztuczną inteligencją
na podstawie praktycznych przykładów i wizualnych wyjaśnień. Książka pokazuje, jak radzić sobie
z takimi zadaniami programistycznymi jak wykrywanie oszustw bankowych czy sterowanie pojazdem autonomicznym. Pierwsze rozdziały dotyczą podstawowych koncepcji i algorytmów i stają się punktem wyjścia do bardziej złożonych tematów: wydajnych algorytmów przeszukiwania oraz poszukiwania rozwiązań w środowisku konkurencyjnym. Przedstawiono tu zagadnienia uczenia maszynowego, w tym proces przygotowania danych, modelowania i testowania. Omówiono też zasady uczenia przez wzmacnianie za pomocą algorytmu Q-learning.”
Muraszkiewicz, M. and Nowak, R. (2022)Sztuczna inteligencja dla inżynierów: metody ogólne : praca zbiorowa. Wydanie I. Warszawa: Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej.
„„Autorami poszczególnych rozdziałów opracowania są wykładowcy Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, którzy aktywnie biorą udział w rozwoju sztucznej inteligencji. Planując zakres i treść książki, z szerokiej gamy metod i zagadnień autorzy wybrali te, które uważają za szczególnie istotne i mające zastosowanie w ramach całego obszaru SI.
Książka może służyć jako podręcznik i wsparcie dydaktyczne wykładów z zakresu SI oraz jako materiał referencyjny dla przedstawionych w niej metod i algorytmów.”
Axelrod, A. and Kapustka, K. (2020) Automatyzacja testów: kompletny przewodnik dla testerów oprogramowania. Wydanie I. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
„Ten solidny i dokładny przewodnik pomoże Ci zbudować i utrzymać skuteczną automatyzację testów W miarę jak branża związana z oprogramowaniem odchodzi stopniowo od tradycyjnych paradygmatów kaskadowych na rzecz tych bardziej zwinnych, automatyzacja testów staje się ważnym narzędziem, które pozwala zespołom deweloperów na dostarczanie oprogramowania w coraz szybszym tempie, bez obniżania przy tym jakości.”
Banachowski, L., Diks, K. and Rytter, W. (2020) Algorytmy i struktury danych. Wydanie 1 (PWN). Wydanie nowe poprawione. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
„Czytelnik pozna metody tworzenia i analizy algorytmów i struktur danych. Dzięki nim nie tylko będzie rozumiał zasady działania algorytmów zaimplementowanych w dostępnych bibliotekach algorytmów
i struktur danych, ale także będzie samemu potrafił projektować wydajne algorytmy dla problemów pojawiających się w praktyce programistycznej.”
Blikle, A. and Deminet, J. (2021) Komputerowa edycja dokumentów: dla średnio zaawansowanych. Gliwice: Helion.
„Podręcznik uczy pojęć, a nie poleceń. Przedstawia ogólne schematy, a nie konkretne funkcje. Pokazuje, co można osiągnąć za pomocą dostępnych narzędzi, a nie wdraża w mechaniczne klikanie kolejnych kontrolek. Koncentruje się na efekcie, a nie na charakterystycznych dla danego programu sposobach jego osiągnięcia. Przekazuje wiedzę uniwersalną, a nie instrukcje specyficzne dla wybranego wersji programu. Skupia się na rzeczach najważniejszych, zamiast zmuszać do brnięcia przez niekończące się opisy mało istotnych elementów interfejsu, które i tak są intuicyjne.”
Cormen, T.H. et al. (2022) Wprowadzenie do algorytmów. Wydanie VII (I w PWN)-13 dodruk. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN SA.
„To kolejne, VII wydanie trzeciego wydania amerykańskiego znakomitego podręcznika z dziedziny algorytmów i struktur danych. W obecnym wydaniu został ulepszony cały tekst książki. Zmiany obejmują dodanie nowych rozdziałów, poprawienie pseudokodu i wprowadzenie aktywniejszego stylu prezentacji.”
Elmasri, R.A. et al. (2019) Wprowadzenie do systemów baz danych. Gliwice: Helion SA.
„Ta książka jest siódmym, zaktualizowanym wydaniem klasycznego podręcznika do nauki baz danych. Jest to szczegółowa prezentacja najważniejszych aspektów systemów i aplikacji bazodanowych oraz powiązanych technologii. To znakomity podręcznik dla studentów i świetne kompendium dla praktyków. Sporo miejsca poświęcono w nim systemom rozproszonym oraz technologiom opartym
na systemie Hadoop i modelu MapReduce. Nie zabrakło opisu takich zagadnień, jak model IR, wyszukiwanie z użyciem słów kluczowych, porównanie baz danych z modelem IR, modele wyszukiwania, ocena wyszukiwania i algorytmy rankingowe.”
Harrison, G. and Pilch, P. (2019) NoSQL, NewSQL i BigData: bazy danych następnej generacji. Gliwice: Helion S.A.
„Ta książka szczególnie przyda się architektom technologii informatycznych, administratorom baz danych i projektantom, którzy do wykonywania swoich obowiązków potrzebują wiedzy
o najświeższych rozwiązaniach z dziedziny technologii baz danych. Omówiono tu najnowsze, wykorzystywane obecnie technologie baz danych. Wyjaśniono, w jakim celu zaprojektowano każdą
z nich. Zaprezentowano możliwości poszczególnych baz danych oraz ich potencjał w rozwiązywaniu realnych problemów biznesowych i problemów z aplikacjami.”
Hausenblas, M. and Górczyński, R. (2023) Nowoczesny Linux: przewodnik dla użytkownika natywnej chmury. Gliwice: Helion.
„książka przeznaczona dla użytkowników komputerów pracujących pod kontrolą Linuksa. Znalazły się w niej tak ważne kwestie jak omówienie komponentów o krytycznym znaczeniu i mechanizmów kontroli dostępu czy wyjaśnienie systemu plików w Linuksie. Umieszczono tu również liczne wskazówki i ćwiczenia, dzięki którym nauczysz się obsługiwać nowoczesne terminale i powłoki systemu Linux, a także zarządzać obciążeniami. Ponadto dowiesz się, jak uruchamiać aplikacje Linuksa za pomocą kontenerów, i poznasz nowoczesne systemy plików i niemodyfikowalne dystrybucje, takie jak Flatcar i Bottlerocket.”
Józefiok, A. (2020) CCNA 200-301: zostań administratorem sieci komputerowych Cisco. Gliwice: Helion.
„Dzięki tej monografii poznasz teoretyczne podstawy funkcjonowania sieci i nauczysz się konfigurować je w praktyce. Niezależnie od tego, czy marzysz o pracy administratora infrastruktury sieciowej, czy chcesz zapoznać się z tematem w ramach studiów informatycznych, ten podręcznik pomoże Ci postawić pierwsze kroki, opanować niezbędną wiedzę, nabyć doświadczenia, zdać egzamin CCNA i… zdobyć upragniony certyfikat Cisco!.”
Józefiok, A. (2022) CCNP 350-401 ENCOR: zaawansowane administrowanie siecią Cisco. Gliwice: Helion.
„Zaawansowane administrowanie siecią Cisco. Książka pomoże ci ona przygotować się do egzaminu umożliwiającego uzyskanie certyfikatu Cisco Certified Network Professional, ale również bliżej poznać technologie przydatne w pracy administratora. Krok po kroku będziesz przyswajać odpowiednie wiadomości, ugruntujesz swoje kompetencje i potwierdzisz kwalifikacje bez konieczności sięgania po inne materiały.”
Khawaja, G. and Kowalczyk, G. (2022) Kali Linux i testy penetracyjne: biblia. Gliwice: Helion.
„Ta książka jest praktycznym i wyczerpującym przewodnikiem, dzięki któremu w pełni wykorzystasz możliwości Kali Linux. Opisano w niej wiele interesujących zagadnień związanych z przeprowadzaniem testów penetracyjnych. Dowiesz się, jak zbudować nowoczesne środowisko testowe z użyciem kontenerów Docker, przyswoisz podstawy języka powłoki bash, nauczysz się wyszukiwania podatności i luk w zabezpieczeniach, a także identyfikacji podatności fałszywie pozytywnych. Od strony praktycznej poznasz metodologię pentestów. Znajdziesz tu również wskazówki, jak używać Pythona do automatyzacji testów penetracyjnych.”
Kiciak, P. (2019a) OpenGL i GLSL: (nie taki krótki kurs). Cz. 1. Wydanie I. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
„Książka ta to prawdziwa gratka dla każdego, kto chce odnaleźć się w nowoczesnej grafice komputerowej. Kurs opisany w książce przedstawia trzy aplikacje wyświetlające grafikę trójwymiarową. Do kolejnych wariantów każdej aplikacji są dodawane nowe efekty, stanowiąc przykłady zastosowań kolejnych możliwości standardu OpenGL i języka GLSL.”
Kiciak, P. (2019b) OpenGL i GLSL: (nie taki krótki kurs). Cz. 2. Wydanie I. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
„Dzięki informacjom zawartym w części drugiej czytelnik nauczy się: reprezentować i rysować powierzchnie zakrzywione zbudowane z płatów Béziera, wykorzystywać w szaderach pracujących
w potoku przetwarzania grafiki informacje przekazane w zmiennych interfejsu, implementować modele oświetlenia powierzchni, na obiekty nakładać tekstury, przy czym dowie się, do czego jeszcze można je zastosować, otrzymywać na obrazach cienie, budować łańcuch kinematyczny i wprawiać go w ruch, przeprowadzać symulację układu cząsteczek za pomocą szadera obliczeniowego, uzyskiwać efekty fotograficzne: głębię ostrości i rozmycie obiektów w ruchu, dowie się też, jak osiągnąć stereoskopię.”
Martin, R.C. et al. (2020) Czysty Agile: powrót do podstaw. Warszawa: Helion SA.
„Ta książka jest bardzo potrzebnym powrotem do podstaw Agile. Przyda się nowemu pokoleniu programistów, nieprogramistów i osób, które kierują zespołami. Znalazł się tu jednoznaczny opis sedna Agile jako prostej i spójnej koncepcji zwinnego zarządzania małym projektem w niewielkim zespole. To bardzo ważny aspekt Agile, gdyż wielkie projekty składają się z szeregu małych projektów. Pokazano tu, jak zaimplementować metodyki Agile w poprawny, czysty sposób. Zaprezentowano kluczowe koncepcje w ich pierwotnej formie. Wyjaśniono zasady poszczególnych praktyk.”
Martin, R.C., Heimgartner Viscardi, S. and Bąbol, K. (2022) Rzemiosło w czystej formie: standardy i etyka rzetelnych programistów. Gliwice: Helion.
„W tej książce znajdziesz zasady definiujące rzemiosło, jakim jest wytwarzanie oprogramowania. Zebrano w niej procedury, standardy i normy etyczne, dzięki którym tworzony kod będzie niezawodny i efektywny, a całe oprogramowanie stanie się powodem do dumy. Zawarto tutaj szereg pragmatycznych wskazówek dotyczących procedur programistycznego rzemiosła. Omówiono też standardy, co powinno ułatwić zrozumienie oczekiwań wobec programistów.”
Martin, R.C., Szczepaniak, M. and Martin, M. (2019) Agile: programowanie zwinne : zasady, wzorce i praktyki zwinnego wytwarzania oprogramowania w C#. Gliwice: Helion.
„To podręcznik metodologii Agile przeznaczony dla twórców oprogramowania korzystających
z technologii .NET. Dzięki niemu poznasz podstawowe założenia i postulaty twórców Agile i nauczysz się stosować je w praktyce. Dowiesz się, jak szacować terminy i koszty, dzielić proces wytwarzania na iteracje i testować produkt. Zdobędziesz wiedzę na temat refaktoryzacji, diagramów UML, testów jednostkowych i wzorców projektowych. Przeczytasz także o publikowaniu kolejnych wersji oprogramowania.”
Nystrom, R. et al. (2020) Programowanie gier: wzorce. Wydanie I. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
„Książka ta to zestaw szczegółowo dopracowanych, najlepszych wzorców, wyselekcjonowanych przez doświadczonego programistę gier, który pracował m.in. nad takimi hitami jak seria gier Madden. Wszystko to, abyś mógł poświęcić swój czas na tworzenie nowych rzeczy, a nie na wymyślanie na nowo tego, co już istnieje. Książka jest podzielona na trzy duże części. Pierwsza stanowi wprowadzenie i nadaje ogólne ramy całej pracy. Część druga omawia kilka klasycznych
i uniwersalnych wzorców programowania. Trzecia, ostatnia część to gwóźdź programu. Przedstawia ona trzynaście wzorców projektowych niezbędnych w procesie programowania gier.”
Oettinger, W. and Kamiński, F. (2022) Informatyka śledcza: gromadzenie, analiza i zabezpieczanie dowodów elektronicznych dla początkujących. Gliwice: Helion.
„Ta praktyczna książka zawiera omówienie reguł, jakimi powinien się kierować informatyk śledczy podczas pracy. Przedstawia podstawy kryminalistyki, stanowi też przegląd narzędzi i technik służących do skutecznego badania cyberprzestępstw, a także do efektywnego zbierania, utrwalania
i wykorzystywania dowodów elektronicznych. Duży nacisk położono tu na techniki pozyskiwania danych z systemu Windows: opisano sposoby zbierania artefaktów w różnych wersjach systemu, zaprezentowano sposoby analizy pamięci RAM i poczty e-mail w kontekście prowadzenia dochodzenia. Ważną częścią publikacji są rozdziały dotyczące pisania raportów i zasad, których musi przestrzegać biegły sądowy w ramach swojej pracy.”
Patel, A. (2020) Praktyczne uczenie nienadzorowane przy użyciu języka Python. 1st edition. Erscheinungsort nicht ermittelbar: APN Promise.
„Autor pokazuje, jak stosować uczenie nienadzorowane przy wykorzystaniu dwóch prostych platform dla języka Python: Scikit-learn oraz TensorFlow (wraz z Keras). Dzięki dołączonemu kodowi
i praktycznym przykładom analitycy danych będą mogli identyfikować trudne do znalezienia wzorce
w danych i odkrywać dogłębne zależności biznesowe, wykrywać anomalie, przeprowadzać automatyczną selekcję zmiennych i generować syntetyczne zbiory danych.”
Raschka, S., Mirjalili, V. and Sawka, K. (2021) Python machine learning i deep learning: biblioteki scikit-learn i TensorFlow 2. Wydanie III. Gliwice: Helion.
„Oto obszerny przewodnik po uczeniu maszynowym i uczeniu głębokim w Pythonie. Zawiera dokładne omówienie najważniejszych technik uczenia maszynowego oraz staranne wyjaśnienie zasad rządzących tą technologią. Poszczególne zagadnienia zilustrowano mnóstwem wyjaśnień, wizualizacji i przykładów, co znakomicie ułatwia zrozumienie materiału i sprawne rozpoczęcie samodzielnego budowania aplikacji i modeli, takich jak te służące do klasyfikacji obrazów, odkrywania ukrytych wzorców czy wydobywania dodatkowych informacji z danych. Wydanie trzecie zostało zaktualizowane – znalazł się w nim opis biblioteki TensorFlow 2 i najnowszych dodatków do biblioteki scikit-learn.”
Vernon, V. et al. (2023) Strategiczne monolity i mikrousługi: jak napędzać innowacyjność za pomocą przemyślanej architektury. Gliwice: Helion.
„Niniejsza książka jest przeznaczona dla kadry kierowniczej najwyższego szczebla oraz dla osób sterujących rozwojem oprogramowania w firmie. Ma pomóc w zrozumieniu problemów strategicznych, z jakimi te osoby się mierzą, a także ułatwić wybór najlepszego rozwiązania architektonicznego. W książce opisano, kiedy zdecydować się na rozproszone mikrousługi czy dobrze zmodularyzowane monolity, a kiedy na usługi będące połączeniem obu rozwiązań.”
Ząbek, Ś. (2012) Podstawy algorytmizacji i programowania. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
„książka przy pomocy środków nieformalnych (pascalopodobnego, polskojęzycznego języka IPL
i schematów graficznych Nassiego i Shneidermana) przedstawia ogólne, jednakowo ważne we wszystkich „imperatywnych” językach programowania zasady konstruowania i opisywania poprawnych i efektywnych algorytmów oraz „wzorce” podstawowych konstrukcji algorytmicznych. Zawiera także wiele propozycji ćwiczeń, ułatwiających studentowi nabycie biegłości w konstruowaniu algorytmów. W połączeniu z podręcznikiem wybranego – „docelowego” – języka kodowania programów tworzy solidną podstawę praktycznej nauki programowania komputerów.”
Ablewicz, J. (2022) Prawo handlowe i gospodarcze: pytania, kazusy, tablice, testy online . 6. wydanie, stan prawny: 10. 11. 2022 r. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„Repetytorium prezentuje i porządkuje najważniejsze zagadnienia z zakresu prawa gospodarczego i handlowego. Korzystając z publikacji, sprawnie przyswoisz wiedzę, poznasz podstawy najważniejszych zagadnień, a na koniec sprawdzisz, ocenisz i uzupełnisz ewentualne braki w przygotowaniu do egzaminu.”
Adamiak, B. and Borkowski, J. (2022) Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne . Wydanie 20, stan prawny na 1 lipca 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„W podręczniku zaprezentowano koncepcje teoretycznych instytucji procesowych postępowania administracyjnego i postępowania sądowo-administracyjnego oraz ich stosowanie w praktyce ukształtowane orzecznictwem sądów administracyjnych. Wykład zawiera systematyczne przedstawienie całości rozwiązań prawnych, od kształtowania praw jednostki wobec organów administracji publicznej, gwarancje ochrony na drodze sądowej, po konstrukcję prawną przymusu państwowego stosowanego na drodze administracyjnej. Przedstawia pełen obraz regulacji prawnej działań administracji publicznej.”
Aleksandrowicz, T.R. (2020) Kluczowe megatrendy w bezpieczeństwie państwa XXI wieku . Wydanie pierwsze. Warszawa: Difin.
„Książka poświęcona jest rozpoznaniu i analizie megatrendów, które będą kształtować międzynarodowe środowisko bezpieczeństwa w połowie XXI wieku. Autor podkreśla różnice pomiędzy zachodzącymi obecnie zmianami i tymi, z którymi mieliśmy do czynienia w przeszłości. W publikacji zidentyfikowane są trzy podstawowe megatrendy kształtujące międzynarodowe środowisko bezpieczeństwa tj.: rozwój nowoczesnych technologii, rekonfiguracja układu sił na arenie międzynarodowej oraz kryzys systemu liberalno-demokratycznego wraz z kwestiami demograficznymi i konsekwencjami zmian klimatycznych.”
Bezpieczeństwo państwa – wybrane problemy: relacje międzynarodowe, polityka zbrojeniowa, potencjał obronny (2020). Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.
„książka przedstawia zagadnienia poświęcone szeroko rozumianym relacjom międzynarodowym oraz zewnętrznym i wewnętrznym wyzwaniom bezpieczeństwa. Obok przybliżenia problemu międzynarodowej współpracy policyjnej w XXI wieku na przykładzie Polski i Niemiec w kontekście korzyści i zagrożeń z nią związanych, jak również wyzwań dla bezpieczeństwa Polski w XXI wieku na tle wybranych państw środkowoeuropejskich.”
Bieliński, A.K. et al. (2022) Postępowanie cywilne . 3. wydanie. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„Podręcznik przedstawia całość problematyki z zakresu procedury cywilnej, z odwołaniem się do najnowszych poglądów przedstawicieli doktryny i judykatury. Opracowanie uwzględnia zmiany KPC związane z doręczeniami w sprawach cywilnych, pomocą prawną z urzędu, postępowaniem upominawczym i nakazowym oraz szeroko rozumianą egzekucją sądową.”
Bieliński, A.K. and Pannert, M. (2021) Prawo cywilne – część ogólna ; Prawo rzeczowe . 6. wydanie. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„W skrypcie przedstawiono podstawowe zagadnienia dwóch działów prawa cywilnego. W przystępny sposób pokazano zastosowanie przepisów prawa cywilnego w praktyce. Publikacja zawiera kazusy teoretyczne oraz rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego. Ponadto poszczególne zagadnienia zostały przedstawione w ujęciu tabelarycznym.”
Bilewska, K., Chłopecki, A. and Pukszto, A.M. (2022) Prawo handlowe . 5. wydanie, stan prawny na 1.6.2022 r., publikacja uwzględnia zmiany wchodzące w życie 13.10.2022 r. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„W podręczniku przedstawiono podstawowe regulacje z zakresu prawa handlowego. Omówiono przepisy prawa spółek oraz te elementy prawa gospodarczego, które pozostają z nimi w ścisłym związku. Wyjaśniono podstawowe regulacje prawa rynku kapitałowego powiązane normatywnie i konstrukcyjnie z prawem spółek handlowych oraz podstawowe instrumenty finansowe obrotu gospodarczego.”
Bogucka, I. and Pietrzykowski, T. (2021) Etyka w administracji publicznej . Wydanie 5, stan prawny na 10 sierpnia 2021 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Praca jest napisana jasnym i zrozumiałym językiem, stanowi cenną pomoc zarówno dla studentów, jak i urzędników oraz innych osób związanych ze służbą publiczną, zainteresowanych etycznym wymiarem funkcjonowania administracji współczesnego państwa.”
Brzozowski, W., Krzywoń, A. and Wiącek, M. (2021) Prawa człowieka . Wydanie 3., stan prawny na 1 sierpnia 2021 r. Warszawa: Wolters Kluwer (Seria Akademicka).
„Podręcznik przedstawia najważniejsze problemy nauki o prawach człowieka. Obejmuje wstępne zagadnienia teoretyczne, informacje o istniejących systemach instytucjonalnych ochrony praw jednostki oraz omówienie treści poszczególnych praw, zwłaszcza praw osobistych i politycznych.”
Chmielarz, K. (2020) Prawo do prywatności a bezpieczeństwo wewnętrzne państwa: kontrola operacyjna i dane telekomunikacyjne w kontekście inwigilacji społeczeństwa . Wydanie I. Warszawa: Wydawnictwo ‘Poltext’ (Monografie prawnicze).
„Monografia przedstawia znaczenie i konstrukcję prawa do prywatności, a także rolę inwigilacyjnych czynności operacyjno-rozpoznawczych, w tym kontroli operacyjnej i danych telekomunikacyjnych. Książka prezentuje także problematykę bezpieczeństwa w kontekście naruszania sfery prywatności jednostki przez ograny władzy publicznej. W publikacji omówiona jest również skala stosowania podsłuchów procesowych oraz podsłuchów poza-procesowych (operacyjnych), jak również stopień wykorzystania przez uprawnione służby i organy państwowe danych telekomunikacyjnych.”
Dawidczyk, A. and Jurczak, J. (2022) Metodologia bezpieczeństwa w przykładach i zastosowaniach: podręcznik akademicki . Wydanie pierwsze. Warszawa: Difin.
„Podręcznik adresowany jest do studentów studiów pierwszego i drugiego stopnia kierunków związanych z bezpieczeństwem (narodowe, wewnętrzne, specjalistyczne), a także studentów studiów podyplomowych i doktoranckich. Odbiorcą są także pracownicy zespołów zarządzania kryzysowego wszystkich szczebli administracji publicznej w Polsce i policjanci pełniący funkcje kierownicze na niższych poziomach dowodzenia.”
Duniewska, Z. et al. (2022) Prawo administracyjne materialne . Wydanie 4, stan prawny na 30 czerwca 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Podręcznik w sposób kompleksowy wyjaśnia współczesne zagadnienia materialnego prawa administracyjnego, uwzględniając obecnie obowiązujące regulacje prawne. W najnowszym wydaniu autorzy zwracają uwagę na nowe regulacje dotyczące miedzy in. wprowadzenia stanu wyjątkowego na obszarze części krajów w związku z sytuacją na granicy z Republiką Białorusi oraz wynikające z ustawy z 11.03.2022r. o obronie Ojczyzny.”
Garlicki, L. (2022) Polskie prawo konstytucyjne: zarys wykładu . Wydanie 9, stan prawny na 1 września 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Publikacja jest przeznaczona nie tylko dla studentów wydziałów prawa, administracji i nauk politycznych, lecz także dla praktyków związanych zarówno z wymiarem sprawiedliwości, jak i poszczególnymi organami konstytucyjnymi Rzeczypospolitej Polskiej, lecz także dla praktyków związanych zarówno z wymiarem sprawiedliwości, jak i poszczególnymi organami konstytucyjnymi Rzeczypospolitej Polskiej.”
Gil, I., Gil, P. and Gil, E. (2022) Postępowanie cywilne: przed egzaminem . Stan prawny na 1 września 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Opracowanie zawiera kompleksowe omówienie zagadnień z zakresu postępowania cywilnego z wykorzystaniem metody nauki poprzez pytania i zawarte w książce odpowiedzi. Jest to nowoczesny niezbędnik do nauki i powtórki przed egzaminem – czytelnik uczy się poprzez zadawanie pytań, formułowanie własnych odpowiedzi, a następnie ich weryfikację z tymi, które znajdują się w książce. Publikacja zawiera ponadto zestaw wykresów, tabel, diagramów, które również ułatwiają przyswajanie informacji.”
Górski, M. et al. (2021) Prawo ochrony środowiska . Wydanie 4., stan prawny na 15 sierpnia 2021 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów prawa i administracji oraz innych kierunków związanych z ochroną środowiska. Zainteresuje również specjalistów w zakresie szeroko rozumianej problematyki prawnej ochrony środowiska.”
Grzegorczyk, T. et al. (2022) Polskie postępowanie karne . Wydanie 10 zaktualizowane, stan prawny na 1 września 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Znany i ceniony od lat podręcznik, który przedstawia aktualny obraz polskiego postępowania karnego na gruncie k.p.k. z 6 czerwca 1997 r. Ukazany w nim został stan stworzony przez akty prawne wydane do 1 lipca 2014 r., a więc z uwzględnieniem wszystkich, licznych zmian – częściowo także
„wielkiej” nowelizacji z 27 września 2013 r. Zaprezentowano w nim ponadto najważniejsze orzeczenia Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego oraz sądów apelacyjnych, uzupełniono literaturę przedmiotu i obszerny skorowidz przedmiotowy.”
Hołyst, B. (2022) Kryminologia . 12. wydanie. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Kryminologia jako nauka multi-dyscyplinarna skupia się na człowieku i jego środowisku, jej przedmiotem są problemy w wymiarze jednostkowym i społecznym – w mikroskali rozpatruje indywidualne zachowania przestępne, w makroskali – przestępczość jako zjawisko społeczne. Dwunaste wydanie podręcznika akademickiego, który służy studentom i praktykom niemal 40 lat, poza aktualizacją danych statystycznych zawiera nowe treści dotyczące m.in. doktryn kryminologicznych, problemów współczesnej kryminologii, kryminologii porównawczej oraz profilaktyki. Zachowano układ książki i jej konwencję, rozszerzono bibliografię i zaktualizowano okienka problemowe.”
Jagielski, J. et al. (2022) Prawo administracyjne . 3. wydanie, stan prawny na 15 lipca 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„W książce zaprezentowano problematykę prawa administracyjnego, w tym zagadnienia dotyczące m.in.: struktury administracji publicznej i zasad jej funkcjonowania, kontroli administracji, statusu urzędników, podstawowych działów prawa materialnego, integracji europejskiej. Poruszane kwestie poszerzono o najnowszy dorobek doktryny i orzecznictwa, ponadto uwzględniono zmiany regulacji prawnych w wyniku zmian przepisów prawa administracyjnego.”
Jan Barcz (red) (2020) Współpraca sądowa w sprawach cywilnych, karnych i współpraca policyjna: System Prawa Unii Europejskiej : Tom 8 . CH Beck.
„Tom 8. z serii System Prawa Unii Europejskiej zawiera dogłębne i kompleksowe omówienie zagadnień dotyczących współpracy sądowej w sprawach cywilnych, karnych i współpracy policyjnej w Unii Europejskiej.”
Janik, K. (2021) Państwo, polityka, bezpieczeństwo wewnętrzne . Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.
„Książka jest próbą podsumowania dotychczasowych prac autora nad problematyką państwa, jego zadań i kompetencji w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego. Zainteresowanym (w tym studentom) może przynieść spory zasób wiedzy o państwie i bezpieczeństwie, być może zainspiruje ich do własnych badań, a polityków zachęci do szukania odpowiedzi na pytanie, jak nasze państwo uczynić bardziej efektywnym i bezpiecznym.”
Jurgilewicz, M., Grabowska, S. and Grabowski, R. (eds) (2022) Zgromadzenia w Polsce: teoria, praktyka i komentarz do ustawy . Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.
„Książka w sposób kompleksowy omawia zagadnienie zgromadzeń w Polsce zarówno w aspekcie prawnym, jak i politologicznym oraz z perspektywy nauk o bezpieczeństwie, co czyni opracowanie wartościowym i godnym polecenia. Może być ono adresowane do szerokiej rzeszy czytelników, do której należy zaliczyć nie tylko pracowników naukowych czy studentów takich kierunków, jak: prawo, administracja, politologia, bezpieczeństwo wewnętrzne.”
Kaczocha, M. (2022) Akty prawa miejscowego: tworzenie – procedura – kontrola . Stan prawny na 1 sierpnia 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Opracowanie ma charakter praktyczny, zamieszczono w nim liczne przykłady rozwiązań legislacyjnych oraz przedstawiono wybrane orzecznictwo sądów administracyjnych. Ponadto omówiono najczęściej występujące błędy w toku redagowania aktów prawa oraz ich procedowania.”
Kamieński, G. and Gil, E. (2022) Prawo cywilne: przed egzaminem . Stan prawny na 1 września 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Publikacja to nowoczesny niezbędnik do nauki i powtórki przed egzaminem z zakresu prawa cywilnego materialnego. Zawiera kompleksowe omówienie zagadnień z wykorzystaniem metody nauki poprzez pytania i weryfikację prawidłowości udzielonych odpowiedzi.”
Katner, W.J. et al. (2021) Prawo cywilne i handlowe w zarysie . Wydanie 8, stan prawny na 1 lipca 2021 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„W podręczniku zostały omówione podstawowe zagadnienia części ogólnej prawa cywilnego, w tym: prawo osobowe, czynności prawne, przedstawicielstwo, przedawnienie roszczeń, ustrój i funkcjonowanie przedsiębiorców (zwłaszcza prawo spółek handlowych), zarys prawa rzeczowego (własność, inne prawa rzeczowe, księgi wieczyste, posiadanie), zobowiązania (m.in. umowy handlowe, odpowiedzialność odszkodowawcza), podstawy prawa spadkowego, prawa papierów wartościowych, zabezpieczenia wierzytelności i prawa własności przemysłowej (w tym znaki towarowe, patenty) oraz zwalczanie nieuczciwej konkurencji.”
Kawałko, A. and Witczak, H. (2021) Prawo cywilne – część ogólna . 7. wydanie. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„W skrypcie „Prawo cywilne – część ogólna” opisano zagadnienia, które znajdują się w Księdze pierwszej Kodeksu cywilnego, dotyczące m.in: osób fizycznych i prawnych, przedstawicielstwa, czynności prawnych, przedawnienia. W wydaniu 7 uwzględniono dokonane w ostatnim czasie nowelizacje przepisów prawa cywilnego, w szczególności w zakresie przedawnienia roszczeń majątkowych.”
Kmiecik, Z.R. (2022a) Postępowanie administracyjne, postępowanie egzekucyjne w administracji i postępowanie sądowoadministracyjne . Wydanie 6, stan prawny na 1 lipca 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Podręcznik stanowi kompletny wykład z zakresu postępowania administracyjnego w ścisłym znaczeniu (tzw. jurysdykcyjnego), postępowania w sprawach wydawania zaświadczeń, postępowania w sprawach skarg i wniosków, postępowania egzekucyjnego w administracji oraz postępowania przed sądami administracyjnymi. Całość uzupełnia omówienie najważniejszych zagadnień ogólnych, wprowadzających czytelnika w zasadniczą problematykę książki.”
Kmiecik, Z.R. (2022b) Przesłuchanie świadka i strony w postępowaniu administracyjnym . Stan prawny na 1 października 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„W publikacji omówiono problematykę dowodu z przesłuchania świadka i strony w postępowaniu administracyjnym, poruszono kwestie prawnoteoretyczne (pojęcia: świadka, czynności dowodowej, ciężaru dowodu), karnoprawne (odpowiedzialność karna za złożenie fałszywych zeznań) oraz zagadnienia psychologii zeznań (m.in. taktyka i technika przesłuchiwania).”
Korzeniowski, L. (2022) Monitoring zagrożeń bezpieczeństwa . Wydanie pierwsze. Warszawa: Difin.
„Książka jest kontynuacją serii publikacji w naukach o bezpieczeństwie (securitologii) i przedstawia niebezpieczeństwa współczesnego świata. Na tej podstawie specjaliści zarządzania, działacze społeczni i politycy mogą próbować rozumieć i interpretować zagrożenia, planować i realizować projekty ratujące ludzi, zapobiegające katastrofom lub regenerujące środowisko przyrodnicze i społeczne. Publikacja może służyć jako podręcznik dla studentów i nauczycieli specjalności inżynieria bezpieczeństwa, bezpieczeństwo narodowe i bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo obywatelskie, zarządzanie bezpieczeństwem, zarządzanie w sytuacji kryzysowej i podobnych.”
Kotas-Turoboyska, S. (2022) Prawo rodzinne i opiekuńcze: vademecum . Stan prawny na 30 września 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Kompleksowe omówienie zagadnień z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego zostało opracowane z zachowaniem chronologii wynikającej z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, aby ułatwić Czytelnikowi przyswojenie wiedzy i weryfikację postępów w nauce. Każdy podrozdział rozpoczyna się od omówienia podstawowych pojęć związanych z jego tematyką, a najtrudniejsze, najbardziej skomplikowane zagadnienia wyjaśniono w formie schematów. Materiał uzupełniają zestawy kazusów oraz testów, a także wzory pism procesowych.”
Kultura bezpieczeństwa w teorii i praktyce (2019). Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.
„Kultura bezpieczeństwa jest wszystkim tym, co człowiek myśli, czyni oraz posiada w obszarze bezpieczeństwa. Jest to, z jednej strony, sfera indywidualnych decyzji każdego z nas, z drugiej natomiast, zinstytucjonalizowana warstwa odpowiedzialności władz lokalnych, państwowych i międzynarodowych. Zdefiniowanie tego pojęcia nie jest łatwe. Termin ten został po raz pierwszy użyty w dokumencie opracowanym po katastrofie w Czarnobylu.”
Kurowski, K. and Zgoliński, I. (2022) Prawo karne: prawo karne skarbowe : prawo karne wykonawcze : kazusy z rozwiązaniami . Stan prawny na 1 lipca 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Książka jest zbiorem blisko 50 kazusów z zakresu prawa karnego: materialnego, procesowego, skarbowego oraz wykonawczego, wraz z obszernymi odpowiedziami. Opracowanie pozwala na analizę schematów działania prawa w konkretnych okolicznościach. Dzięki temu czytelnik nauczy się samodzielnego, swobodnego posługiwania się przepisami sensu largo prawa karnego. Publikacja odnosi się przy tym do najbardziej istotnych kwestii, które wywołują odmienności interpretacyjne zarówno w doktrynie, jak i judykaturze.”
Lewandowski, S. et al. (2022) Logika dla prawników . Wydanie 13. Warszawa: Wolters Kluwer.
„W podręczniku zaprezentowano zasady poprawnego myślenia oraz poprawnego rozumienia, stosowania i formułowania tekstów aktów prawnych. Książka zawiera obszerny wykład logiki, wzbogacony wieloma przykładami zastosowań z dziedziny prawa. Oprócz tradycyjnie przedstawianego w tego typu publikacjach wyboru tematyki logicznej z zakresu semiotyki, logiki formalnej, ogólnej metodologii nauk omówiono problemy interpretacji wypowiedzi modalnych, a także zastosowania logiki w procesie tworzenia, stosowania i wykładni prawa.”
Leżak, K. (2022) Postępowanie karne: przed egzaminem . Stan prawny na 1 września 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Prezentowane opracowanie to niezbędnik do nauki i powtórki przed egzaminem z zakresu postępowania karnego. Forma pytań i odpowiedzi sprzyja szybkiemu przyswojeniu, powtórzeniu i usystematyzowaniu wiedzy, zawarte informacje to najczęściej pojawiające się zagadnienia na egzaminie i zaliczeniu.”
Mikos-Sitek, A. and Zapadka, P. (2021) Prawo finansów publicznych . 5. wydanie. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„W opracowaniu przybliżone zostało samo pojęcie finansów publicznych, poprzez dokonanie systematyki tej dyscypliny prawa oraz zaprezentowanie kluczowych zasad determinujących proces prawotwórczy. Istotnym elementem publikacji jest także omówienie pojęcia pieniądza, jako przedmiotu transferu i rozporządzeń w sferze finansów publicznych, jak również przybliżenie istniejących mechanizmów prawnych pozwalających utrzymać jego adekwatną wartość, określanych mianem polityki pieniężnej.”
Panek, B. (2020) Bezpieczeństwo Europy w II i III dekadzie XXI wieku: zagrożenia i wyzwania . Warszawa: Difin.
„Celem publikacji jest zidentyfikowanie i diagnoza kluczowych czynników środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego a w tym głównie mających wpływ na przyszłość Europy i Polski. Starano się w niej odpowiedzieć na pytanie: Przed jakimi wyzwaniami, ryzykiem i zagrożeniami stoi Europa w II dekadzie XXI wieku, jaka jest diagnoza jej środowiska bezpieczeństwa oraz jaka jest przyszłość Europy i Europejskiej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony w perspektywie najbliższych 10-15 lat.”
Pilżys, J. (2019) Obrona cywilna w Polsce: współczesność i perspektywy . Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek.
„Praca ma konstrukcję problemowo-chronologiczną o charakterze formalnym. Autor sugeruje rozwiązanie istniejących problemów zarządzania obroną cywilną na czas pokoju i wojny. Do tego celu posłużyły wyniki badań sondażowych przeprowadzonych wśród pracowników obrony cywilnej województwa zachodniopomorskiego.”
Prawo przedsiębiorców . 6. wydanie, stan prawny: 19 września 2022 r (2022). Warszawa: C. H. Beck.
„Pozycja zawiera: tekst Ustawy Prawo przedsiębiorców. Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej i innych ułatwieniach związanych z sukcesją przedsiębiorstw, Ustawa o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. Ustawa o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców, Ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Przepisy wprowadzające ustawę, Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej,”
Radwański, Z., Olejniczak, A. and Grykiel, J. (2022) Zobowiązania – część ogólna . 15. wydanie rozszerzone i zaktualizowane, stan prawny na lipiec 2022 r. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„W 15. wydaniu podręcznika uwzględniono zmieniony w ciągu ostatnich dwóch lat stan prawny, ze szczególnym uwzględnieniem przepisów dwóch ustaw zmieniających Kodeks cywilny. Ustawa z 2.12.2021 r. o zmianie ustawy , Kodeks cywilny, ustawy , Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2459) rozszerzyła ochronę wynikającą z przepisów o wyzysku. Natomiast ustawa z 12.6.2021 r. o zmianie ustawy, Kodeks cywilny (Dz.U. z 2021 r. poz. 1509) wprowadziła możliwość zasądzenia zadośćuczynienia na rzecz najbliższych członków rodziny poszkodowanego także w razie ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia. Zwrócono uwagę także na aktualne orzecznictwo, zwłaszcza Sądu Najwyższego. Publikacja stanowi narzędzie niezbędne studentom wydziałów prawa.”
Rzewuski, M. et al. (2021) Prawo cywilne . Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„Opracowanie stanowi kanon wiedzy niezbędnej każdemu studentowi prawa. Może być również wykorzystane jako materiał dydaktyczny dla aplikantów wszystkich zawodów prawniczych i użyteczne kompendium wiedzy dla osób zajmujących się stosowaniem prawa cywilnego na co dzień.”
Sczaniecki, M., Sójka-Zielińska, K. and Wąsowicz, M. (2022) Powszechna historia państwa i prawa . 12. wydanie. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Dzieło jest adresowane zarówno do studentów prawa, jak i do szerszego kręgu odbiorców, zwłaszcza prawników zainteresowanych dziejami urządzeń ustrojowych cywilizacji europejskiej.”
Smyczyński, T. and Andrzejewski, M. (2022) Prawo rodzinne i opiekuńcze . 11. wydanie. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„Podręcznik Prawo rodzinne i opiekuńcze opiera się na systematyce Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, co powinno ułatwić poznanie poszczególnych instytucji prawnych przy jednoczesnym śledzeniu przepisów. W 10 wydaniu uwzględniono wszystkie dotychczasowe zmiany przepisów, a także uaktualniono literaturę przedmiotu i orzecznictwo. Podręcznik napisano z myślą o studentach wydziałów prawa.”
Sójka-Zielińska, K. (2022) Historia prawa . 16. wydanie. Warszawa: Wolters Kluwer.
„W publikacji przedstawiono ewolucję prawa prywatnego, prawa karnego oraz procedury sądowej od starożytności do współczesności. Autorka szczególną uwagę poświęciła tym instytucjom, których przeszłość pozwala na lepsze zrozumienie współczesnych rozwiązań prawnych oraz poznanie historycznych korzeni norm prawa obowiązującego. W publikacji zaprezentowano historyczne uwarunkowania systemów prawa sądowego, które obecnie obowiązują w państwach Unii Europejskiej, a także tradycje i wspólny dorobek myśli prawniczej stanowiące o istocie tożsamości europejskiej.”
Stelmach, J. and Kurek, Ł. (2022) Psychologia potoczna w myśleniu prawniczym . Warszawa: Wolters Kluwer.
„Esej o roli Psychologii potocznej w zastosowaniach prawniczych, prawny obraz człowieka a psychologia potoczna.”
Trzcińska, D. and Kierzkowska, J.S. (2020) Bezpieczeństwo ekologiczne w realizacji zadań publicznych . Wydanie pierwsze. Warszawa: Difin.
„Monografia poświęcona jest analizie zagadnienia bezpieczeństwa ekologicznego, które stanowi istotną, zakorzenioną w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wartość o znaczeniu normatywnym. Nowością przeprowadzonych badań odzwierciedlonych w niniejszej publikacji są rozważania dotyczące tytułowego zagadnienia w odniesieniu do zadań podmiotów którym ustawodawca wyznaczył szczególną rolę w realizacji zadań publicznych.”
Ura, E. (2021) Prawo administracyjne . Wydanie 4. Stan prawny na 31 sierpnia 2021 r. Warszawa: Wydawnictwo Kluwer Polska.
„Czwarte wydanie cenionego podręcznika akademickiego przedstawia aktualne zagadnienia z zakresu prawa administracyjnego i systemu administracji publicznej. W opracowaniu uwzględniono odesłania do najnowszych publikacji z zakresu prawa administracyjnego, materiału normatywnego oraz orzecznictwa sądów administracyjnych i Trybunału Konstytucyjnego.”
W kręgu nauki o bezpieczeństwie . Wydanie pierwsze (2018). Warszawa: Difin SA.
„Problematyka bezpieczeństwa wewnętrznego, w tym zwłaszcza funkcjonowanie Policji, jak również historia administracji i prawa. Bezpieczeństwo w aspektach prawno-politologicznych oraz w aspektach instytucjonalno-formalnych.”
Wierzbowski, M. et al. (2022) Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne . 3. wydanie zmienione i uzupełnione. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„Podręcznik Postępowanie administracyjne i sądowoadministracyjne został przygotowany przez zespół autorów z Katedry Prawa i Postępowania Administracyjnego Uniwersytetu Warszawskiego. Większość z nich ma bogate doświadczenie praktyczne jako adwokaci, radcowie prawni czy sędziowie. Praca obejmuje trzy podstawowe procedury administracyjne – postępowanie ogólne, podatkowe i egzekucyjne oraz zawiera także części dotyczące postępowania przed sądami administracyjnymi, postępowań szczególnych (m.in. przed prezesem UOKiK i przed Sądem Ochrony Konkurencji) i postępowania administracyjnego w Unii Europejskiej.”
Wujczyk, M. et al. (2022) Aplikacja radcowska: prawo pracy . Stan prawny na 1 września 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Książka zawiera szczegółowo opracowane odpowiedzi na pytania (kazusy) obowiązujące na kolokwium ustnym z zakresu prawa pracy, przewidzianym w programie aplikacji radcowskiej od 2022 r. Stanowi doskonałą pomoc w lepszym zrozumieniu i sprawdzeniu zdobytej wiedzy teoretycznej oraz uczy stosowania prawa w praktyce. Autorzy odwołują się do wybranego orzecznictwa Sądu Najwyższego i przedstawiają przegląd ważniejszych instytucji zarówno indywidualnego, jak i zbiorowego prawa pracy, w tym omawiają przepisy regulacji covidowych.”
Żelazowska, W. (2022) Prawo nieruchomości . 21. wydanie, stan prawny: 1 października 2022 r. (obejmuje zmiany wchodzące w życie 2.10.2022 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1846), 1.1.2023 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1557) oraz 27.1.2023 r. (Dz.U. z 2022 r. poz. 1557). Warszawa: C. H. Beck.
„Książka adresowana jest do prawników oraz studentów prawa. Kolejne wydania publikacji uwzględniają najnowsze zmiany, przez co zapewniają bieżącą znajomość prawa. Publikacja zawiera ustawy i rozporządzenia dotyczące nieruchomości oraz wyciąg z Kodeksu cywilnego.”
Zimmermann, J. (2022a) Aksjomaty administracji publicznej . Warszawa: Wolters Kluwer (Seria Monografie).
„Publikacja jest już czwartym opracowaniem autora z cyklu monografii dotyczących najważniejszych cech prawa administracyjnego. Opisane w niej aksjomaty dotyczą administracji publicznej demokratycznego państwa prawnego. Temat ten jest związany z działem życia państwowego i społecznego, dla którego prawo ma wprawdzie oczywiste i duże znaczenie, ale który funkcjonuje w znacznym stopniu w oparciu o reguły wyprowadzane z wielu pozaprawnych nauk społecznych oraz z praktyki i doświadczenia.”
Zimmermann, J. (2022b) Prawo administracyjne . Wydanie 10, stan prawny na 1 maja 2022 r. Warszawa: Wolters Kluwer.
„podręcznik zawierający wnikliwe omówienie elementarnych pojęć oraz zagadnień z obszaru prawa administracyjnego. Publikacja jest skondensowanym i kompletnym wykładem fundamentalnego kursu prawa administracyjnego w zakresie ogólnym. Przeznaczona jest dla studentów prawa i administracji.”
Marczuk, K., P., (red. nauk.), 2015. Polityka Unii Europejskiej w zakresie Bezpieczeństwa wewnętrznego. Warszawa: Difin.
„książka dotyczy polityki Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego, uwarunkowań tej polityki, jej realizacji oraz wyzwań i zagrożeń w drugiej dekadzie XXI w. Zwalczanie różnych form przestępczości, w tym cyberprzestępczości, terroryzmu, wzmacnianie ochrony granic, troski o ochronę ludności i niwelowania skutków klęsk żywiołowych i katastrof naturalnych oraz tych wywołanych działalnością człowieka i awariami przemysłowymi”
Grzybowska, G.,2010. Podstawy logistyki. Warszawa: Difin.
„Materiał podręcznika składa się z treści zasadniczej (wykładu teoretycznego) i treści uzupełniającej (przykłady metod i analiz, studia przypadku oraz treści zadań indywidualnych i grupowych). Wartościowym dodatkiem książki są pytania kontrolne po każdym zaprezentowanym materiale oraz pytania, ćwiczenia i słowa kluczowe po każdym rozdziale. Podręcznik zawiera również suplement w postaci polsko-angielskiego słownika terminologii gospodarczej dotyczącej logistyki.”
Karpus, G.,2021. Zbiór zadań z logistyki. Część 1. Warszawa: Wyd. Szkolne i Pedagogiczne.
„Zbiór obejmuje takie zagadnienia, jak: sporządzanie dokumentacji magazynowej, kalkulacja ceny jednostkowej metodami „od stu” i „w sta”, wydania magazynowe według zasad FIFO i LIFO, sporządzanie faktur, dobór dostawców, analizy ABC i XYZ zapasów, metody ustalania wielkości dostaw, kompletowanie, formowanie i oznakowanie ładunków, prognozowanie, planowanie potrzeb materiałowych MRP, potencjał produkcyjny, kalkulacja kosztu jednostkowego, dystrybucja.”
Knap, M., Knap R.,2021. Zbiór zadań z logistyki. Część 2. Warszawa: Wyd. Szkolne i Pedagogiczne.
„Zbiór zadań został zaktualizowany, tak by odpowiadał najnowszym przepisom. Zostały zmodyfikowane i dodane nowe zadania w rozdziałach 1,3,4 i 5. Zmieniony został również rozdział 6 o nowe reguły Incoterms 2020. W dziale 12 dodane zostały nowe tabele i dokumenty do wypełnienia.”
Staszkiewicz, P., 2021. Audyt. Zbiór zadań do rewizji finansowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN.
„Książka zwiera zadania testowe, sytuacyjne testowe, studia przypadków z rozwiązaniami i bez, przykłady rzeczywistych egzaminów, wprowadzenie o metodach uczenia się i technikach egzaminacyjnych, zadania teoretyczne i praktyczne. Podręcznik jest niezwykle przydatnym źródłem wiedzy dla studentów w zakresie przedmiotów: audyt, rewizja finansowa, badanie sprawozdań finansowych na poziomie magisterskim, praktyczne treści znajdą w nim również wszyscy, którzy przygotowują się do egzaminów zawodowych PIBR, ACCA, CFA doradcy inwestycyjnego oraz słuchacze studiów podyplomowych i kursów MBA”.
Hołda, A., 2020. Oszustwa i manipulacje księgowe a rachunkowość kreatywna. Warszawa: PWE.
„W książce przedstawiono wybrane techniki manipulowania i oszustw, jak również zaprezentowano metody i modele ich wykrywania: technikę czerwonych flag, model Benforda oraz model Beneisha, którego skuteczność w polskich realiach gospodarczych zweryfikowano na próbie wybranych spółek notowanych na GPW w Warszawie, zaprezentowano także wyniki badań ankietowych przeprowadzonych na grupie księgowych i biegłych rewidentów. W ramach badań ankietowych sprawdzono, jak jest rozumiane pojęcie kreatywnej rachunkowości, jak również próbowano zbadać skalę dokonywanych manipulacji finansowo-księgowych”.
Przybylska-Kapuścińska, W., Szyszko M., 2017. Współczesna polityka pieniężna. Perspektywa XXI wieku. Warszawa: Difin.
„Podręcznik zawiera przejrzysty, usystematyzowany wykład na temat współczesnej polityki pieniężnej, prezentuje najnowsze spojrzenie na stojące przed nią wyzwania. W szczególności zawiera dwa rozdziały nieujęte dotychczas w innych podręcznikach prezentujących kompleksowo treści związane z polityką pieniężną: rozdział poświęcony roli banków centralnych w polityce makroostrożnościowej oraz rozdział charakteryzujący niestandardowe narzędzia polityki monetarnej. Kontekst pokryzysowych wyzwań stojących przed bankami centralnymi w XXI wieku, szczególnie konieczność operowania w środowisku niskich stóp procentowych, zawierają także pozostałe części podręcznika”.
Sawicka, J., Stronczek, A., Marcinkowska, E.,2020. Rachunkowość finansowa. Ewidencje i sprawozdawczość. Warszawa: CeDeWu.
„Książka w uporządkowany, przejrzysty i prosty sposób przedstawia zasady rządzą¬ce rachunkowością finansową zarówno w zakresie jej podstaw, jak również szczegółowych rozwiązań ewidencyjnych. Pozycja przybliża podstawy rachunkowości, poczynając od wprowadzenia do rachunkowości, omówienia natury majątku jed¬nostki gospodarczej oraz istoty najważniejszego urządzenia ewidencyjnego, jakim jest konto księgowe i rejestrowane na nim operacje gospodarcze”.
Tokarski, A., Tokarski, M., Wójcik, J.,2016.Biznesplan w praktyce. Warszawa: CeDeWu.
„Głównym celem publikacji jest przedstawienie w ujęciu praktycznym standardów sporządzania biznesplanów. Książka może być wykorzystana jako materiał szkoleniowy dla wszystkich, którzy zamierzają samodzielnie w sposób prawidłowy opracować bizne¬splan, tj. studentów szkół wyższych wszystkich typów kierunków”.
Wysocki, R., K., 2018. Efektywne zarządzanie projektami. Gliwice: Helion.
„kompendium aktualnej wiedzy na temat zarządzania projektami, przeznaczone dla wykładowców i praktyków. Przedstawiono tu narzędzia i metody stosowane przez skutecznych menedżerów projektów, usystematyzowane i pogrupowane w zgodzie z uznanymi standardami PMBOK. W tej książce znajdziesz pięć różnych modeli PMLC: liniowy, stopniowy, iteracyjny, adaptacyjny i ekstremalny. Przeanalizowano w niej zagadnienia związane z funkcjonowaniem infrastruktury organizacyjnej, wspierającej zarządzanie projektami na poziomie organizacji, a także modele decyzyjne zarządzania portfelem projektów lub programów w przedsiębiorstwie”.
Żmigrodzki, M., 2021. Zarządzanie projektami dla początkujących. Jak zmienić wyzwanie w proste zadanie. Gliwice: Helion.
„Poznaj projektową terminologię i metodykę. Dowiedz się, jak prowadzi się projekt oraz zespół projektowy. Zobacz, jak działają najskuteczniejsi ― ta książka krok po kroku wprowadzi Cię w sztuczki i chwyty stosowane przez doświadczonych menedżerów”.
Trocki, M., 2017. Metodyki i standardy zarządzania projektami. Warszawa: PWE
„Książka jest przeznaczona dla praktyków zarządzania projektami (kadry kierowniczej, menedżerów, uczestników projektów), a także dla studentów wielu kierunków studiów, gdzie przekazywana jest wiedza o zarządzaniu projektami; uczestników szkoleń menedżerskich; słuchaczy na studiach podyplomowych i kursach specjalistycznych zakresie zarządzania projektami”.
Krupa, K., 2021. Systemy wspomagania decyzji. Metody badań operacyjnych z zastosowaniem arkusza kalkulacyjnego.Warszawa: Wyd. Naukowe PWN.
„książka omawiająca zagadnienia z zakresu wspomagania podejmowania decyzji. Czytelnik znajdzie w niej szczegółowe wyjaśnienie klasycznych metod, obrazowe przykłady oraz opis rozwiązań z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego”.
Winston, Wayne L., 2019. Microsoft Excel 2019: Analiza i modelowanie danych biznesowych. Warszawa: Promise.
„Książka pozwala opanować techniki modelowania biznesowego i analiz wykorzystujących Microsoft Excel 2019 i przekształcić dane w użyteczne wnioski. Wayne Winston, zdobywca wielu nagród akademickich, dzieli się swoim ogromnym doświadczeniem na stronach praktycznego podręcznika. Nowe wydanie obejmuje zagadnienia od Power¬Query po nowe typy danych geograficznych i giełdowych, pozwala osiągnąć biegłość, rozwiązując ponad 800 problemów opartych na prawdziwych wyzwaniach, przed którymi stają analitycy”.
McFedries, P., 2019. Microsoft Excel 2019. Formuły i funkcje. Warszawa: Promise.
„kluczowe narzędzia programu Excel 2019 i pakietu Office 365 do budowy bardziej złożonych arkuszy kalkulacyjnych, dla profesjonalistów z zakresu biznesu i finansów, przedsiębiorców i studentów oraz tych, którzy muszą analizować i zarządzać danymi w efektywny sposób”.
Batóg, B., Bieszek-Stolorz, B., Foryś, I., 2020.Matematyka dla studentów Ekonomii Finansów i Zarządzania. Warszawa: Difin.
„Podręcznik stanowi kompendium wiedzy niezbędnej studentowi kierunków ekonomia, finanse lub zarządzanie, obejmujący podstawową i uniwersalną wiedzę niezbędną studentom pierwszego lub drugiego roku studiów licencjackich oraz pierwszego roku studiów magisterskich jako podręcznik uzupełniający. W sposób przystępny przedstawione zostały fundamentalne dla danych dziedzin zagadnienia: analizy matematycznej, logiki oraz algebry liniowej”.
Ściborek, Z., Wiśniewski, B., Kuc, R., 2022. Bezpieczeństwo wewnętrzne. Podręcznik akademicki. Toruń: Wyd. Adam Marszałek.
„podręcznik przedstawia zagadnienia dotyczące możliwych zagrożeń i sposobów przeciwdziałania im, autorzy są wieloletnimi wykładowcami akademickimi, przedstawiają złożoność problematyki i analizują poruszane kwestie przez pryzmat tego że bezpieczeństwo to stan, proces i stanowi określoną wartość- dla społeczeństwa jedną z pierwszoplanowych”.
Żuber, M., 2015. Broń masowego rażenia w działalności terrorystycznej. Warszawa: Difin.
„W publikacji przedstawiona została charakterystyka poszczególnych rodzajów broni masowego rażenia: broni jądrowej, radiologicznej, chemicznej i biologicznej z uwzględnieniem charakterystyki technicznej poszczególnych rodzajów broni oraz ich czynników rażenia. Przeprowadzono analizę ujawnionych przypadków pozyskania, przygotowywania oraz przeprowadzenia ataków z użyciem broni masowego rażenia przez różne ugrupowania terrorystyczne”.
(opracowanie zbiorowe)., 2022. Zbiór cywilny + 2022. Warszawa: Wolters Kluwer.
„zbiór przepisów obejmuje zmiany opublikowane do dnia 25 marca 2022”.
(opracowanie zbiorowe)., 2022. Kodeks spółek handlowych. Warszawa: C.H. Beck.
„Tekst ustawy – Kodeks spółek handlowych z indeksem rzeczowym, ułatwiającym znalezienie poszczególnych zagadnień. Artykuły kodeksu zawierają czytelne hasła, przypisy od redakcji, a także boldowanie najnowszych zmian w ustawie. Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany KSH dotyczące Prawa holdingowego”.
Szufel, P., Jakubczyk, M.,Kamiński, B., 2022. Modeling decision Trees with Silver Decisions. Warszawa: SGH Warsaw School of Economics.
„Aplikacja SilverDecisions, oprogramowanie pozwalające na tworzenie i analizę drzew decyzyjnych.Software for creating and analyzing decision trees”.
Coldwind, G., 2017. Zrozumieć programowanie. 1st ed. Warszawa: PWN.
„Książka jest techniczno – popularyzacyjną pozycją traktującą o programowaniu oraz tematach pokrewnych, i jest napisana z myślą o początkujących oraz średnio-zaawansowanych programistach, a także osobach, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z programowaniem”.
Hayes, D., 2021. Informatyka w kryminalistyce. 2nd ed. Gliwice.
„Przewodnik po informatyce śledczej, uwzględniający najnowsze techniki, narzędzia i rozwiązania. W książce omówiono praktyczne aspekty zarówno umiejętności technicznych, jak i spraw ważnych z punktu widzenia prowadzenia dochodzeń w internecie i laboratorium”.
Liderman, K., 2017. Bezpieczeństwo informacyjne. 2nd ed. Warszawa: PWN.
„Książka skierowana jest do wszystkich specjalistów zajmujących się, z racji wykonywanego zawodu, bezpieczeństwem informacyjnym, a także studentów takich specjalności jak: bezpieczeństwo komputerów, bezpieczeństwo sieci i systemów, czy inżynieria bezpieczeństwa oraz studiujących na kierunkach takich jak: bezpieczeństwo narodowe czy bezpieczeństwo wewnętrzne”.
Silberschatz, A., 2021. Podstawy systemów operacyjnych. 10th ed. Warszawa: PWN.
„Najnowsze wydanie najlepszego na świecie podręcznika o systemach operacyjnych, stosowanego powszechnie na uczelniach wyższych w Polsce. Opisano w nim rozwój systemów, budowę sprzętu, zarządzanie procesami i pamięcią. Omówiono podsystem wejścia-wyjścia, nowe technologie i rozwiązania programowe”,
Wierzbowski, M., 2022. meritum Postępowanie administracyjne, egzekucyjne i sądowoadministracyjne. 2nd ed. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Celem publikacji jest kompleksowe, przystępne i przejrzyste przedstawienie zagadnień wszczęcia, przebiegu oraz zakończenia postępowania administracyjnego, postępowania egzekucyjnego w administracji oraz postępowania przed sądami administracyjnymi”.
Sierpowska, I., 2022. meritum Pomoc społeczna. 2nd ed. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Książka kompleksowo omawia tę część systemu zabezpieczenia społecznego, jaką jest pomoc społeczna. Wydanie drugie zostało rozszerzone o omówienie licznych nowelizacji prawa zabezpieczenia społecznego oraz ich aktualnej wykładni”,
Bursztynowicz, M. and Sługocka, M., 2020. Postępowanie administracyjne dla jednostek samorządu terytorialnego. Komentarz. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Komentarz do najistotniejszych z punktu widzenia praktyki jednostek samorządu terytorialnego przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego”.
Szymonik, A. and Nowak, I., 2018. Współczesna logistyka. Warszawa: Difin.
„Książka stanowi kompendium wiedzy o logistyce, przygotowane w oparciu o najnowsze wyniki badań naukowych, a także rezultaty praktycznych wdrożeń koncepcji oraz rozwiązań logistycznych w przedsiębiorstwach krajowych i zagranicznych, przedstawione w przystępnej formie”.
Kisperska-Moroń, D. and Krzyżaniak, S., 2009. Logistyka. Poznań: Biblioteka Logistyka.
„Intencją autorów i redaktorów było stworzenie podręcznika, który byłby uniwersalną pomocą wykorzystywaną na wielu polskich uczelniach zajmujących się logistyką, porządkowałby podstawowe pojęcia i zagadnienia z tego zakresu oraz ułatwiał przyswojenie wiedzy dzięki atrakcyjnej formie prezentowanych treści. Książka ma nowoczesną formę ze słowami kluczowymi na marginesach, indeksem tematycznym oraz zestawem pytań na końcu każdego rozdziału”.
2022. Słownik terminologii logistycznej z indeksem angielsko-polskimi polsko-angielskim. 2nd ed. Poznań: Biblioteka Logistyka.
„Jedyne w Polsce kompendium terminologiczne z zakresu szeroko rozumianej logistyki zawiera ponad 1700 pojęć i ich definicji. Kolejna edycja Słownika, podobnie jak poprzednie, ujmuje kompleksowo hasła odnoszące się do organizacyjno-techniczno-strategicznych aspektów współczesnej logistyki. Obecne wydanie rejestruje dodatkowo nowe terminy odzwierciedlające zmiany, jakie w ostatnich latach zaszły w gospodarce”.
Kuriata, A. and Kordel, Z., 2022. Logistyka i transport. Warszawa: CeDeWu.
„Zaprezentowano holistyczną identyfikację operatora w jego relacji z obiektem technicznym, a także model informacyjny operatora i obiektu technicznego w ujęciu rozgrywającym (model procesu oraz opracowany algorytm). Ponadto przedstawiono wybrane pojęcia spedycji oraz usług logistycznych w ujęciu teoriomnogościowym”.
Kauf, S., 2019. Logistyka w sektorze publicznym. Warszawa: Wydawnictwo C.H. Beck.
„Publikacja jest pierwszą na rynku monografią omawiającą w sposób kompleksowy możliwości zastosowania logistyki w sektorze publicznym i wskazującą na potencjał logistyki jako koncepcji zarządzania i dostarczania wartości dla interesariuszy”.
Szymonik, A. and Chudzik, D., 2018. Logistyka nowoczesnej gospodarki magazynowej. Warszawa: Difin.
„Książka prezentuje najważniejsze elementy wiedzy gospodarki magazynowej, przydatne zarówno dla słuchaczy wyższych szkół o profilu ekonomicznym i politechnicznym, jak również kadry zarządzającej oraz pracowników firm funkcjonujących w ramach łańcuchów dostaw, którzy zawodowo stykają się z problematyką logistyki „teoretycznej” i „stosowanej”.
Gołembska, E., 2009. Logistyka w gospodarce światowej. Warszawa: Wydawnictwo C. H. Beck.
„Zawiera kompendium usystematyzowanej wiedzy o logistyce w wymiarze krajowym oraz międzynarodowym. Przedstawione w pracy zagadnienia teoretyczne są poparte licznymi przykładami z praktyki gospodarczej”.
Domagała, J. and Klepacki, B., 2022. Logistyka. Warszawa: CeDeWu.
„Podręcznik przeznaczony jest dla studentów kierunku logistyka i pokrewnych, uczniów techników logistyki, transportu oraz o podobnym profilu. Może być wykorzystywany przez słuchaczy studiów podyplomowych logistyki, transportu, spedycji, zarządzania łańcuchami dostaw itp.”
Śliwczyński, B. and Koliński, A., 2014. Organizacja i monitorowanie procesów dystrybucji. Poznań: Biblioteka Logistyka.
„Podręcznik zawiera wiele przykładów z praktyki, jak zaplanować potrzeby dystrybucji dla produktu przedsiębiorstwa,- jak przebiega planowanie i projektowanie sieci dystrybucji,- co to jest efektywność łańcuchów i sieci dostaw,- jak wykonać analizę operacyjną centrum dystrybucji,- czym charakteryzują się różne kanały dystrybucji,- jak przeprowadzić analizę uwarunkowań dla transportu zewnętrznego i magazynowania w procesach dystrybucji”.
Dudziński, Z., 2011. Vademecum organizacji gospodarki magazynowej. Gdańsk: Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr.
„Tematyka Vademecum koncentruje się głównie na omawianiu podstawowych zagadnień organizacji gospodarki magazynowej z uwzględnieniem jej zadań w procesach logistycznych, a także na przedstawianiu zasad i praktycznych rozwiązań dotyczących usprawnienia organizacji gospodarki magazynowej w zakresie dostosowania jej do nowoczesnych technologii i aktualnych kierunków rozwoju dystrybucji i obrotu magazynowego oraz możliwości wprowadzenia nowoczesnych systemów informatycznych”.
Szyburska-Walczak, G., 2019. Ubezpieczenia społeczne. Warszawa: Wolters Kluwer.
„W publikacji w zwięzły i przystępny sposób omówiono zagadnienia dotyczące systemu ubezpieczeń społecznych i świadczeń z niego przysługujących, a także świadczeń o charakterze zaopatrzeniowym wypłacanych przez ZUS”.
Iwanicz-Drozdowska, M., 2017. Zarządzanie ryzykiem bankowym. Warszawa: Wydawnictwo Poltext.
„Nowe i zaktualizowane wydanie Zarządzania ryzykiem bankowym (pierwsze wydanie ukazało się w 2012 r.) uwzględnia zarówno liczne zmiany regulacyjne, jak i nowe wyzwania dla zarządzających ryzykiem, związane m.in. z przymusową restrukturyzacją czy cyberbezpieczeństwem”.
Galińska, B., 2016. Gospodarka magazynowa. Warszawa: Difin.
„Tematyka pracy mieści się w obszarze dyscypliny naukowej „nauki o zarządzaniu” i ma silny związek ze współczesnymi zagadnieniami dotyczącymi logistyki. Praca stanowi interesujące studium, poruszające problematykę magazynu i magazynowania, które to aspekty występują niemal w każdym przedsiębiorstwie, zarówno produkcyjnym, jak i handlowym. W opracowaniu zostały zawarte głównie aspekty teoretyczne związane z gospodarką magazynową. Zebrano w niej wszystkie najważniejsze definicje z tego etapu łańcucha logistycznego, całość uzupełniono o czytelne rysunki i schematy”.
Turowska, W. and Węgrzyn, A., 2014. Rachunkowość. Wrocław: Wydawnictwo Marina.
„Każdy rozdział książki zawiera: szczegółowe informacje z rachunkowości poparte licznymi przykładami, tabelami, schematami ewidencyjnymi, wzbogacone praktycznymi uwagami i komentarzami autorów, pytania kontrolne i testy umożliwiające sprawdzenie znajomości poznanego materiału, dodatkowe wiadomości, często pomijane w literaturze przedmiotu, istotne dla pełniejszego zrozumienia poruszanej tematyki”.
Alińska, A. and Woźniak B., 2019. Współczesne finanse publiczne. Ujęcie sektorowe. Warszawa: Difin.
„Podręcznik adresowany jest do studentów kierunków ekonomicznych, a także do praktyków gospodarczych, pracowników administracji rządowej i skarbowej oraz jednostek samorządu terytorialnego”.
Grycuk, A., Gołębiowski, G., Tłaczała, A. and Wiśniewski, P., 2016. Analiza finansowa przedsiębiorstwa. Warszawa: Difin.
„Kolejne wydanie książki uwzględnia zmianę ustawy o rachunkowości, która weszła w życie 23 września 2015 roku. Nowelizacja, w wyniku której zmieniony został układ bilansu oraz rachunku zysków i strat, może wpłynąć na wartości wyliczonych wskaźników. Konsekwencje tej nowelizacji mogą być odnotowywane również w zmianie sumy bilansowej, kwoty kapitałów własnych czy wyniku z działalności operacyjnej”.
Szczepankowski, P., 2021. Wycena i zarządzanie wartością przedsiębiorstwa. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
„Głównym celem podręcznika jest przedstawienie, rozwinięcie i usystematyzowanie teoretyczno-metodologicznej koncepcji wyceny i kreowania wartości przedsiębiorstwa oraz określenie na tym gruncie ram ich praktycznej aplikacji w systemie strategicznego zarządzania podmiotem gospodarczym, szczególnie – długoterminowego zarządzania finansami”.
Skawińska, E., Kułyk, P. and Niewiadomska, A., 2018. Międzynarodowe stosunki gospodarcze w XXI wieku. Warszawa: CeDeWu.
„autorzy podjęli się zadania mającego na celu udzielenia odpowiedzi na aktualne i ważne pytania z zakresu współczesnej gospodarki światowej i handlu międzynarodowego. Problematyka badawcza zawarta w książce jest więc istotna w swoim aspekcie poznawczym oraz użytkowym. W publikacji przedstawiono analizę najważniejszych zagadnień z tego zakresu”.
Sierpińska, M., Sierpińska-Sawicz, A. and Węgrzyn, R., 2019. Controlling finansowy w przedsiębiorstwie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
„W książce czytelnicy znajdą odpowiedzi na pytania takie jak: jakie są rodzaje controllingu finansowego, jaki jest zakres oraz cele jego zastosowania, jakie narzędzia można wyróżnić w ramach controllingu finansowego, na czym polega analiza odchyleń w systemie controllingu. Omówione są w nim zagadnienia związane z przepływami kapitałowymi, przepływami gotówki w korporacjach oraz ryzyko finansowe i planowanie finansowe”.
Górski, M., 2018. Rynkowy system finansowy. Warszawa: PWE Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne.
„Naczelną ideą podręcznika jest całościowe, systemowe ujęcie problematyki finansów gospodarki narodowej. Omawiane zagadnienia zostały podzielone na trzy części. Pierwsza część dotyczy pieniądza i niepieniężnych instrumentów finansowych. Część drugą poświęcono podmiotom systemu finansowego: finalnym wierzycielom i dłużnikom oraz pośrednikom finansowym. W trzeciej części natomiast przedstawiono rynki finansowe: natychmiastowe (spot) i terminowe”.
Sierpińska, M., Jachna, T., 2004. Ocena przedsiębiorstwa według standardów światowych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
„Jest to podstawowy podręcznik do przedmiotu ANALIZA FINANSOWA PRZEDSIĘBIORSTWA oraz pomocniczy do innych przedmiotów dotyczących finansów przedsiębiorstw dla studentów wszystkich uczelni na kierunkach: zarządzanie i marketing, finanse i bankowość, ekonomia, dla studentów studiów podyplomowych oraz dla praktyków”.
Nowacki, J., Tobor, Z., 2020. Wstęp do prawoznawstwa. Warszawa: Wolters Kluwer.
„W podręczniku zaprezentowano podstawowe pojęcia nauk prawnych, takie jak: przepis prawa, w tym jego rodzaje i adresaci, fakt prawny oraz skutek prawny. Omówiono problematykę stanowienia i stosowania prawa, znaczenie wykładni prawa i argumentacji prawniczej w praktyce prawniczej, mechanizmy wpływające na treść finalnych rozstrzygnięć podejmowanych przez organy wymiaru sprawiedliwości. Autorzy wyjaśnili różnicę między przepisem prawnym a normą prawną, a także przedstawili sposoby powstawania prawa”.
Stahl, M., Duniewska, Z., Jaworska-Dębska, B., Kasiński, M. and Olejniczak-Szałowska, E., 2021. Prawo administracyjne. Warszawa: Wolters Kluwer Polska.
„Podręcznik obejmuje wszystkie najważniejsze pojęcia, zasady i instytucje prawa administracyjnego, w tym m.in.: pojęcia administracji i prawa administracyjnego, władztwa administracyjnego, władzy dyskrecjonalnej, publicznych praw podmiotowych, sankcji, dóbr publicznych; zasady demokratycznego państwa prawnego, ochrony godności człowieka, legalności, proporcjonalności, jawności, dobrej administracji; źródła prawa administracyjnego i jego wykładnię”.
Góralczyk, W., Sawicki, S., 2021. Prawo międzynarodowe publiczne w zarysie. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Osiemnaste wydanie podręcznika zostało zmienione, uzupełnione i poszerzone. Uszczegółowiono kwestie funkcji wewnętrznych prawa międzynarodowego. Pozwalają one bowiem państwu przenieść jego zobowiązania międzynarodowe na grunt krajowy, aby po ich implementacji mogły stać się częścią wewnętrznego porządku prawnego. Uzupełniono rozważania na temat pozycji prawnej głowy państwa w stosunkach międzynarodowych”.
Bojarski, M., Giezek, J.,Sienkiewicz, Z., 2020. Prawo karne materialne. Część ogólna i szczególna. Warszawa: Wolters Kluwer.
„W opracowaniu omówiono szczegółowo naukę o przestępstwie, naukę o karze, środkach karnych i zasadach ich wymiaru. Przedstawiono także konkretne typy przestępstw, m.in. przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, wolności, wymiarowi sprawiedliwości, obrotowi gospodarczemu oraz obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi”.
Malinowski, A., Lewandowski, Sł., Machińska, H., 2020. Logika dla prawników. Warszawa: Wolters Kluwer.
„Logika jest jednym z najważniejszych narzędzi, jakimi posługują się prawnicy w czasie studiów, praktyk oraz faktycznej pracy. Z pomocą książki „Logika dla prawników” każda młoda i aspirująca do tego zawodu osoba może zapoznać się ze sposobem interpretowania zawiłych zapisów prawnych. W tej publikacji zawarte są przede wszystkim kompletne wykłady o podstawach logiki, poparte przykładami z codziennego życia prawników i osób, które są związane z prawem”.
Płókarz, R., 2013. Globalne rynki finansowe. Praktyka funkcjonowania. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
„Kompleksowe opracowanie dotyczące globalnych rynków finansowych, z odniesieniem do aktualnych wydarzeń, tendencji i stosowanych mechanizmów. Celem książki jest jak najpełniejsze zaprezentowanie mechanizmów, technik i instrumentów globalnych rynków finansowych, ich uczestników oraz segmentów, z odniesieniem do wydarzeń na rynkach globalnych”.
Gos, W., Hońko, St., Szczypa, P., 2020. ABC Sprawozdań finansowych, jak je czytać, interpretować i analizować. Warszawa: Wydawnictwo CeDeWu.
„Książka stanowi kompendium wiedzy na temat sprawozdań finansowych. Zawiera zasady budowy, sporządzania oraz interpretacji elementów sprawozdania finansowego: wprowadzenia do sprawozdania finansowego, bilansu, rachunku zysków i strat, dodatkowych informacji i objaśnień, rachunku przepływów pieniężnych, a także zestawienia ze zmian kapitału (funduszu) własnego”.
Jakubowski, J., Palczewski, A., Rutkowski, M., 2018. Matematyka finansowa. Instrumenty pochodne. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
„Książka jest pierwszym podręcznikiem z matematyki finansowej, który mimo stosunkowo niewielkiej objętości obejmuje szeroki zakres materiału i charakteryzuje się wysokim poziomem precyzji matematycznej. Autorzy, wybitni znawcy prezentowanej dziedziny, w zwarty sposób przedstawili podstawy współczesnej matematyki finansowej, a w szczególności metody wyceny instrumentów pochodnych”.
Świderska, J., Galbarczyk, T., Klimontowicz, M., 2016. Bank komercyjny w Polsce. Podręcznik akademicki. Warszawa: Difin.
„Ideą prezentowanej publikacji stała się całościowa analiza działalności operacyjnej banków komercyjnych, zarówno w aspekcie teoretycznym, jak i w odniesieniu do danych empirycznych, podporządkowana klasyfikacji operacji bankowych opartych o kryterium przedmiotowe”.
Goliszewski, J., 2019. Controlling, koncepcja, zastosowanie, wdrożenie. Warszawa: Wydawnictwo Nieoczywiste.
„Celem książki jest kompleksowe przedstawienie zagadnienia controllingu i wskazanie możliwości jego realizacji w przedsiębiorstwie. Autor omawia w niej cele i zadania controllingu w ujęciu międzynarodowym, określa, czym jest controlling, a także prezentuje rolę i zadania controllera. Opisuje metody projektowania i wdrażania systemu controllingu w celu wsparcia zarządzania strategicznego i operacyjnego oraz poszczególnych funkcji i obszarów działalności przedsiębiorstwa”.
Andrzejewski, M., 2012. Korygująca funkcja rewizji finansowej w systemie rachunkowości. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
„Celem głównym pracy jest wskazanie na rolę korygującej funkcji rewizji finansowej, jaką odgrywa ona w systemie rachunkowości przedsiębiorstw. W tym celu sformułowano główną hipotezę pracy, w której stwierdza się, że biegli rewidenci wykrywają istotne błędy i nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych, o czym nie informują odbiorców zewnętrznych w opiniach i raportach z badania”.
Andrzejewski, M., 2012. Korygująca funkcja rewizji finansowej w systemie rachunkowości. Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
„Celem głównym pracy jest wskazanie na rolę korygującej funkcji rewizji finansowej, jaką odgrywa ona w systemie rachunkowości przedsiębiorstw. W tym celu sformułowano główną hipotezę pracy, w której stwierdza się, że biegli rewidenci wykrywają istotne błędy i nieprawidłowości w sprawozdaniach finansowych, o czym nie informują odbiorców zewnętrznych w opiniach i raportach z badania”.
Brigham, E., Houston, J., 2015. Zarządzanie finansami. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
„Książka jest cenionym na świecie źródłem wiedzy o zarządzaniu finansami, przeznaczonym dla menedżerów i studentów studiów MBA. Publikacja jest doskonale napisana, zawiera niezbędną teorię, jasne pomysły i przykłady praktyczne. Mocną stroną książki jest skupienie uwagi na codziennych, finansowych decyzjach podejmowanych w przedsiębiorstwie, takich jak budżetowanie czy obracanie kapitałem. Książka prezentuje gotowe narzędzia, możliwe do wykorzystania przez praktyków”.
Cicha, A., Zasiewska, K.,2020. Rachunkowość dla samodzielnych księgowych – ujęcie praktyczne. Warszawa: Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
„Niniejsza publikacja, dostarczając możliwie wszechstronnych informacji o rachunkowości finansowej, rachunku kosztów oraz sprawozdawczości finansowej, jest skierowana przede wszystkim do szerokiego kręgu praktyków rachunkowości”.